Хищное растение Росянка. Коллекция DIONAEASРосички - багаторічні трави, іноді з бульбоподібно потовщеним стеблом, з округлими, або довгастими, черешковими або сидячими листками, у більшості видів зібрані в густу прикореневу розетку. Край і верхня поверхня листа усіяні великими залізистими волосками, подразливими при дотику, і виділяють слиз, що служить для полювання на комах.

Рід Росички включає близько 160 видів. Назва рослини пов'язана з крапельками липкої рідини, що з'являються на листі. Росичка – це невелика комахоїдна рослина із зібраним у розетку листям. Розміри листя коливаються від 5 мм у росички карликової (Drosera pygmaea) до 60 см у росички королівської Drosera regia і Drosera binata. Дрібні чи великі, яскраві (білі чи рожеві) квітки, частіше зібрані в колосоподібне суцвіття. Квітка має подвійну оцвітину: п'ятироздільну (рідко чотирьох-або восьмироздільну) чашечку, віночок з п'яти (рідше з чотирьох - восьми) пелюсток. Число тичинок дорівнює числу пелюсток; пилок у тетрадах. Точка з верхньою яйцеподібною або кулястою, одногнездною, багатонасінною зав'яззю, з простим і розщепленим стовпчиком. Плід — коробочка з численним дрібним насінням; насіння білкове. Квітки на довгих квітконосах, зібрані в колосоподібні суцвіття, дрібні (близько 1 см), рожеві або білі. Живуть росички від двох до десяти років. Крапельки утворюються за рахунок роботи залозистих клітин та містять різні ферменти, які залучають комах та беруть участь у травному процесі. Одним із компонентів крапель є речовина, що паралізує спійманих комах – коніїн. Комаха, що прилипла до крапельок росички, починає вириватися і до неї тягнутися сусідні волоски листа, лист починає поступово згортатися. Перетравлення жертви середнього розміру відбувається кілька днів. Після того, як процес перетравлення закінчується, лист розгортається. Годувати Росички "людськими продуктами" (м'ясо, сосиски та ін) не можна! Якщо вона не ловить комах сама (зростає у квартирі, де на вікнах сітки), то все ж таки треба зловити комаху самостійно і погодувати її раз-два на місяць.
Велика кількість крапельок на листі росички свідчить про її гарне самопочуття.

Вирощування Росички покроково:


Полив Росички.

Полив Росички здійснюється тільки в піддон (через низ). Вода для поливу повинна бути лише дистильованою (H20), або супер очищеною зворотнім осмосом без мінералізації.
Воду з-під крана, кип'ячену, заморожену, із звичайного фільтра, кулера та інше – не можна використовувати в жодному разі – через це рослина
швидко загине. Дистильовану воду можна придбати на розлив в аптеках, де готують ліки самостійно. Також цю воду можна знайти в хімічних та медичних лабораторіях. Дистильована вода продається в автомагазинах, на автозаправках, але майте на увазі, що якість води у них дещо гірша за аптечну, тому по можливості намагайтеся використовувати аптечну. Не бійтеся перелити рослину - вона це з радістю переживе. Бійтеся засушити рослину – посуху вона не перенесе. Але є виняток із цього правила - це Росичка "Paradoxa". Вона любить помірний полив. Для поливу необхідно використовувати високі піддони, в які міститься велика кількість води. У літній період полив має бути інтенсивним. Рівень води у піддоні може досягати дві третини висоти горщика (рівня землі у вазоні). У прохолодну пору року – восени, взимку та навесні полив слід трохи скоротити, і наповнювати піддон на одну третину горщика (на одну третину рівня землі). Росичка не любить обприскування зверху. Клейкі крапельки, які служать її пасткою – рослина виробляє сама і росистість залежить від якості освітлення, якості води та поливу. Якщо росичку обприскувати зверху, то змиватиметься її власна роса, і рослина витрачатиме багато енергії на її формування даремно.


Ґрунт для хижої Росички.

Субстрат має бути приготовлений на основі кислого верхового торфу з кислотністю 3,0-4,0 рН. Перліт перед приготуванням субстрату необхідно вимочувати в дистильованій воді протягом півтора-двох тижнів, зливаючи і замінюючи воду 3-4 рази на тиждень. Субстрат готується у співвідношенні 2:1 або 1:1 (кислий торф: перліт). Перліт дуже добре пропускає воду та повітря, так само не дає розвиватися плісняві. Якщо у Вас немає можливості приготувати такий субстрат самостійно, можете придбати його у нас. Також у субстрат можна додати сухий сфагнум. Сфагнум допоможе субстрату довше затримувати вологу і запобігатиме пересиханню, а ще він діє як антисептик, знезаражуючи ґрунт.

 

Вазон, горщик для Росички.

Для вирощування Росички необхідно використовувати тільки пластиковий горщик або скляний вазон з отворами в денці, щоб вода могла легко циркулювати. Посадка рослини у керамічні, глиняні горщики заборонена. Основа субстрату для Росички – верховий кислий торф. Кераміка, взаємодіючи з таким торфом, виділяє шкідливі солі, які дуже згубно впливають на рослину. Тому використовуйте лише пластикові або скляні горщики. Діаметр пластикового горщика 5-15 см і залежить від розміру та сорту рослини. Діаметр скляного вазону для флораріуму обмежується лише розмірами рослини та вашою фантазією.


Освітлення для Росички.

Росичка дуже любить сонячне світло. Тому горщик із квіткою слід ставити на південне вікно, південний балкон, з південного боку будинку. Для Росички дуже добре, коли вона має тривалий сонячний день. Влітку, коли сонце стає дуже інтенсивним, можна зробити для рослини розсічене освітлення, тобто використовувати сітчастий матеріал, щоб сонячні промені розсікалися. Для цього можна використовувати легкі сітки, що притіняють, марлю, москітну сітку тощо. При нестачі світла росичка може втратити росу і перестати формувати нові листочки. Допустимі розсічені сонячні промені, але не тінь. Чим більше сонячних променів падатиме на вашу рослину, тим краще буде для неї. Мінімально рослина на добу має отримувати 4-5 годин прямих сонячних променів та решта світлового дня - розсіяне яскраве світло. Але є Росичка – особлива любителька дуже яскравого сонячного світла – Drosera "Paradoxa". Вирощуючи цей вид росички не слід застосовувати ніяких розсікаючих сонячних променів сіток. Чим більше сонячних променів падатиме на неї, тим красивішою і здоровішою буде рослина. Хижі рослини не дуже люблять, коли їх крутять навколо осі, тому бажано на горщику зробити якусь позначку щодо сторони світла і намагатися завжди дотримуватись цього напрямку.

Штучне освітлення так само придатне. Рослина можна досвічувати дуже яскравими лампами, денного світла чи флора, з потужністю ~36 Вт і більше - повний світловий день – 12-16 годин з лампою, 8 годин – ніч, без лампи. Відстань лампи від рослини 10-25 см. Лампа для рослини не повинна розжарюватися!

 

Годівля Росички.

Для будь-яких хижих рослин комахи – це добрива. Щоб Росичка добре жила і розвивалася, їй необхідно з'їдати не так багато, всього 3-4 комах на рік. Якщо є бажання підгодовувати рослина, потрібно пам'ятати, що його не можна перегодовувати, т.к. воно може перенасититися добривами з комах. Годувати його можна не частіше, ніж 1 раз на 3-4 тижні - всього лише одна комаха на листок! Якщо комахи дуже дрібні, наприклад – дрозофіли чи комарі, то росичка їх може з'їдати більше. Перетравлюється видобуток зазвичай від 2-х днів до місяця, залежно від розміру та щільності комахи. Рослина з комахи висмоктує необхідні поживні речовини, а хітин залишається.
У жодному разі не можна хижі рослини годувати нічим крім комах. Це згубно для рослини. Росички чудово живуть протягом декількох місяців до ряду без годування взагалі. Тож у зимовий період можна зовсім не дбати про годування. А навесні, влітку та восени рослина самостійно знайде собі видобуток. Купуючи росичку багато хто впевнений, що вона завжди загортає свої листочки навколо жертви. Але це не зовсім правильно. На те, щоб згорнути лист, у рослини йде багато енергії. Але рослина не настільки безглуздо, щоб витрачати свою енергію абияк. Якщо жертва дуже велика і поживних речовин у ній достатньо для поповнення витраченої енергії, на згортання, і ще дістанеться всій рослині для гарного росту, тоді Росичка скрутить листок навколо комахи. Але якщо комаха дуже дрібна, то росичка тільки поверне до жертви усі свої найближчі вусики з росою. Кожен листок росички може згортатися до 4 разів. Але є росички, які взагалі не згортають листя, а лише підтягують до жертви свої росячі вусики. Це, наприклад, Drosera Adelae, а так само ниткоподібні росички (Drosera Filiformis, "Hybrida", тощо).
Вологість та температура повітря. Вологість 45-70%, як і більшості кімнатних рослин. Домашні умови утримання є прийнятними. Температура повітря літом 25-35 °C.

 

Зимівка Росички.

Більшість Росичок – це представники тропічної чи субтропічної флори - їм не потрібен період спокою (зимівля), але їх обов'язково потрібно досвічувати в осінньо-зимовий період. Час досвічування визначається найпростішим розрахунком: довжина світлового дня + стільки часу штучного освітлення, щоб загальна кількість вийшло 12 годин. Наприклад, у 20 числах грудня у нас світловий день 8 годин, отже досвічувати треба 4 години.
Але є росички, які в природі ростуть в помірному кліматі, тобто там, де є зміна сезонів, є весна, тепле літо, осінь та прохолодна зима. У зимовий період ці росички відпочивають, можуть частково або абсолютно скинути листя і утворити шишку, що зимує, на поверхні субстрату, з якої навесні виростуть нові красиві рос
исті листочки. До Росичок помірного клімату відносяться, наприклад: Drosera Filiformis Red, Drosera Filiformis, Drosera "Hybrida" та ін. Без цього періоду спокою рослина буде слабкою і може загинути. Найкраще, щоб зимівля проходила у найкоротші сонячні дні. Так само можна орієнтуватися і по погоді – з настанням холодів можна готуватися до зимівлі. До цього моменту всі ці рослини можуть чудово жити на свіжому повітрі весь сезон (на вулиці у дворі, на балконі, на вікні). Коли температура падає до +7...+5, а вночі +2 і можуть траплятися навіть легкі заморозки на ґрунті – отже, час на зимівлю. Зазвичай, це листопад. Рослину обробляємо фунгіцидом, щоб не утворювалася цвіль - дуже добре підходить «Фітоспорин М паста» або «Фундазол». Для цього достатньо збризкати інтенсивно рослину з пульверизатора. Горщик з рослиною без піддону можна запакувати в поліетиленовий пакет, зип-пакет або пластиковий судочок, необхідно залишити або зробити невеликі отвори, щоб трохи надходив кисень. Приблизно раз на 1-2 тижні потрібно перевіряти стан ґрунту на вологість і відсутність цвілі. Субстрат у горщику має бути трохи вологий. У жодному разі не пересихати. Якщо вологи стає обмаль - трохи підлити воду зверху прямо під корінь. Рослини, яким необхідний період спокою, можна поміщати на зимівлю в холодильник, льох, підвал, засклений балкон і т.п. Головна умова зимівлі – знижена температура в межах від +2 до +7 градусів. Більш високі температури не підходять, тому що при високих температурах рослини не сповільнюється вегетація і вона повноцінно не відпочиває. У холодильнику зазвичай стабільно +5, тому це ідеальна температура. Досвітлення в період зимівлі для Росички не потрібне зовсім. Вихід із зимівлі - як тільки рослини пробули необхідний період у спокої, дістаємо їх у тепло, ставимо в піддон з водою на яскраве світло і продовжуємо доглядати у звичайному режимі, можна пересадити в новий субстрат.

 

Пересадка Росички.

Хижі рослини необхідно пересаджувати щорічно. Найзручніше це робити відразу після періоду спокою, або у весняно-осінній період. Пересадка необхідна у тому, щоб оновити ґрунт з необхідною кислотністю. Якщо за минулий рік рослина дала діточок, можна їх відсадити в окремі горщики, або посадити трохи на відстні в тому самому горщику.

 

Цвітіння Росички.Цвітіння Росички фото

Багато Росичок цвітуть досить інтенсивно. Відрощують довгий квітконос, і в результаті можна отримати дуже багато насіння, яке швидше схоже на пил. Виростити росички з насіння не складно. Просто потрібно дотримуватися всіх правил. Цвітіння забирає дуже багато сил у росички, тому вона може виробляти в період цвітіння трохи менше роси, може дещо припинити зростання. Це абсолютно нормально. Коли цвітіння закінчиться – рослина знову прийде в норму. Якщо Вас не цікавить цвітіння, а потрібна сильна потужна рослина, усіяна великими крапельками роси - відрізайте квітконос, що з'явився, залишаючи 3-5 мм від початку його росту.

 

Зміна листа у Росички.

У Росичок відбувається постійна зміна листа. Старе листя знизу відмирає, а з центру виростає нове. Коли листя відмирає - воно чорніє і засихає. Не обов'язково їх обов'язково зрізати, але можна це робити, щоб рослина виглядала естетичніше. Важливо знати, що відривати чорні листочки не можна, т.к. можна пошкодити рослину або відірвати її від основи. Почорнілі листи необхідно саме зрізати, залишаючи 2-5 мм від початку зростання.
Колір здорового листа у росички може коливатися від повністю зеленого до повністю червоного. Це залежить від пори року, освітлення, складу субстрату та температурного режиму, в деяких випадках від сорту Росички. Температурний режим у разі - це коливання денних і нічних температур. Чим більше перепади температур, тим більша ймовірність фарбування росички, якщо даному сорту це властиво.

 

Шкідники Росички.

Дуже рідко, але іноді буває, що на Росички нападає попелиця. Вона дуже дрібна, біла. Для успішної боротьби з цією попелицею цілком достатньо один раз обробити рослину за допомогою пульверизатора (оббризкати) будь-яким препаратом проти попелиці, купленим у садовому магазині. Головне, щоб на упаковці препарату, в списку з якими комахами він бореться - була перерахована і попелиця. Також від попелиці ефективна «Актора».
Росичка постійно знаходиться у вологому середовищі, тому схильна до захворювання різними видами шкідників і грибків. Засоби для обробки рослини від шкідників та захворювань: - Актора - інсектицид кишково-контактної дії. - Конфідор максі дуже успішно бореться з попелицею, яка іноді може оселитися на Росичках, жирянках і т.п. Та й з іншими комахами цей засіб дуже ефективний. - Фітоспорин М паста - біофунгіцид для захисту рослин від грибкових та бактеріальних хвороб. - Фундазол - фунгіцид і протруйник з широким спектром дії проти великої кількості грибкових хвороб.

Якщо вирощувати Drosera відповідно до вищеперелічених умов, то у Вас будуть міцні здорові рослини, які радуватимуть Вас довгі роки. При правильному догляді Drosera живе 5-7 років і за цей час багаторазово розмножується.

 

 

 

Вирощування Росички з насіння


https://i.siteapi.org/zGmEqOcUxwHgwAqRPjMZdCMKNBc=/0x0:900x900/s.siteapi.org/d0059855924ba64/img/35fsh40i9z6swk4o0gkw0o0cs4oscsНасіння рослин дуже дрібне, як пил, і вимагає особливої обережності при роботі з ними.Хищное растение Росянка насекомоядная Дрозера купить в Украине. Хижа рослиина Росичка семена

  • Розвести фунгіцид у дистильованій воді у пропорції 1 г на 1л відповідно 0,1г на 0,1л. Добре збовтати до розчинення.

  • Субстрат викласти у нижню частину міні-теплиці.

  • Пролити розчином фунгіциду.

  • Насіння покласти на поверхню субстрату, зверху не закопувати. Насіння має бачити світло.

  • Закрити міні-теплицю кришкою і поставити в піддон з дистильованою водою на південне підвіконня або під фітолампу (мінімум 36 Ватт) на 14-16 годин/день.

  • Проростають при температурі 20-25 ° C, при високій вологості повітря та хорошому освітленні, за 3 - 4 тижні, проростання може затягтися до декількох місяців.

  • Поливати потрібно лише у піддон. Рослини болотяні, тому необхідно, щоб у піддоні завжди було трохи води, приблизно 0,5-1,5 см.

  • Після того, як сходи досягли розміру 1-2 см, їх необхідно пересадити в окремі горщики.

  • Для пересадки можна використовувати пінцет та зубочистку.

 

 

 

Посадка та пересадка Росички:


https://i.siteapi.org/6LoJPuTA-sSjJ0tXfZIvnCZlaVA=/0x0:600x900/s.siteapi.org/d0059855924ba64/img/r5ztmazjkrkkkk4ck0ck44gk0c40441. Субстрат ретельно намочити дистильованою водою.
2. Помістити змочений субстрат у пластиковий горщик, наповнивши його до країв, доверху. Утрамбувати субстрат дуже щільно не нужно.

3. Зробити у центрі глибокий отвір.

4. Якщо Ви робите пересадку рослини з горщика або з міні-теплиці - пінцетом, розпушивши субстрат, дбайливо дістати рослину з кореневої. Обережно, коріння тонке та довге.

5. У зроблений отвір у субстраті акуратно опускаємо всю кореневу систему рослини у центрі горщика. До початку зростання листків. Дуже важливо, щоб коріння рослини було добре заглиблене. Намагайтеся якнайменше торкатися руками до кореня рослини. Для цього дуже зручно користуватися пінцетом або медичними рукавичками.

6. Закопати отвір, що залишився, біля кореневої. Підгортати рослину не треба. Субстрат повинен розташовуватися горизонтально до краю горщика.

7. Посаджений горщик з рослиною поставити в глибокий піддон. Налити дистильованої води у піддон 4-6 см.

8. Влітку після посадки рослину поставити під розсіяне освітлення на 3-4 дні. Після цього часу рослину поставити на розсічені сонячні промені. Восени, навесні та взимку, коли сонце не сильно пекуче, після посадки, рослину відразу поставити на яскраве світло.

 

 

Цікаві факти про хижу рослину Росичка.


Хижі рослини не отруйні! Мало того – росички це лікарські рослини.

Росички використовувалися як лікарські трави ще в 12 столітті, коли італійський лікар зі Школи Салерно Маттея Платеарія описав рослину як рослинний лікарський засіб від кашлю під назвою herba sole. Він широко використовується в препаратах від кашлю в Німеччині та інших країнах Європи. Чай з Росичкою особливо рекомендувався травниками при сухому кашлі, бронхіті, кашлюку, астмі та "бронхіальних судомах". Сучасне дослідження показало, що Drosera виявляє протикашльові властивості.
Materia Medica Culbreth 1927 перерахував D. rotundifolia, D. anglica і D.linearis як стимулятори та відхаркувальні засоби, а також для лікування бронхіту, кашлюку і туберкульозу. Росички також використовувалися як афродизіак і для зміцнення серця, а також для лікування сонячних опіків, зубного болю, і запобігання ластовиння. Сьогодні росичка зазвичай використовується для лікування таких захворювань, як астма, кашель, інфекції легень та виразки шлунка. Лікарські препарати в основному виготовляються з використанням коренів, квітів та листя. Оскільки всі місцеві види Росичок захищаються в багатьох частинах Європи та Північної Америки, екстракти зазвичай готуються з використанням культивованих швидкорослих ріс (особливо D. rotundifolia, D. intermedia, D. anglica, D. ramentacea та D. madagascariensis.) або з рослин, зібраних і імпортованих з Мадагаскару, Іспанії, Франції, Фінляндії та країн Балтії. Росичка вживалася як потогінний та сечогінний засіб, при лихоманках, від хвороби очей. В Італії Росичка йде на приготування лікеру "Rosolio", a раніше входила до складу так званої "aqua auri".