Сарраценія ареал

Сарраценія (Sarracenia) - рід хижих рослин з родини сарраценієвих (Sarraceniaceae). Сарраценії у дикій природі зустрічаються в Північній Америці, а також в південно-східній частині Канади. Вони ростуть в середовищах з низьким вмістом азоту, у болотистих і вологих місцевостях, де ґрунт бідний на поживні речовини, що змушує рослини шукати додаткові джерела живлення, такі як комахи. 

Хижа рослина Сарраценія, еволюціонувала та винайшла унікальний механізм для палювання та перетравлення комах, щоб доповнити своє поживлення. Листя рослини набуло форми воронки або глечика - це стало дуже ефективною пасткою і водночас шлунком для Сарраценії.

 

Опис хижої рослини Сарраценії

 

Сарраценія – це багаторічна трав'яниста рослина з листям, закрученим у глечики-пастки, що ростуть на верхівці кореневища. Листя витягнуте, вузьке знизу і трохи розширюється догори, і в більшості сортах частина листа утворює кришку або капюшон. Пастки у Сарраценії статичні, нерухомі під час палювання. Листя-глечики можуть бути діаметром близько 8 см. Листя-глечики у Сарраценії мають яскраве забарвлення і бувають червоні, жовті, пурпурові, бувають з білими плямами, бувають дуже темні, а бувають світлі та яскраві, а також з червонуватими прожилками.

Перистом: слизький обідок (губа) глечика, який допомагає ловити комах.
Капюшон: частина листа, що зверху прикриває отвір, запобігаючи потрапляння дощу, опадаючого листя та іншого сміття всередину. 
Нектарні залози: Розташовані на перистомі, крапельки нектару приваблюють комах. Іноді нектарні залози бувають розташовані на нижній частині внутрішньої сторони капюшона і рідко на самому каптурі з внутрішньої сторони, ще рідше вздовж обідка капюшона з зовні.
Трубка-глечик: Основне тіло листа.

Деякі сорти Сарраценій мають воскове покриття трубчастого глечика, що робить лист ще більшим слизьким для комах.
Більшість видів та сортів Сарраценії має листя-пастки всередині покриті волосками, які спрямовані вниз, що запобігають втечі комах, які потрапили всередину.

 

Механізм приманки та палювання на комах

Приманка: Візуальние приваблення на яскраве забарвлення листків-пасток. Сарраценія виробляє нектар на листях-глечиках, нектар приваблює комах смаком та ароматом. Нектар має п'янкий вплив на комах.
Ідеально слизька поверхня: Поверхня листків-глечиків є слизькою, через що комахи втрачають опору і падають у глечик.
Волоски, спрямовані вниз: Внутрішні стінки глечика, а також внутрішня частина капюшона, часто мають волоски, спрямовані вниз, що запобігають втечі комах. Комахи падають, не утримавшись на слизькій поверхні, або самостійно входять в пастку у напрямку росту волосків, але назад вже не можуть вийти.


Перетравлення

Зазвичай Сарраценії не мають рідини всередині глечиків, як Непентеси, за винятком Сарраценії Пурпурної та її гібридів, або інші Сарраценії без капюшону, яки збирають в глечики дощову воду, у зв'язку з їхньою анатомічною формою.
Після падіння у глечик-пасту, комаха зазвичай швидко втрачає сили, бо жодна спроба вийти з пастки не має успіху, та вмирає.
Виділення травних ферментів: Рослина виділяє ферменти, такі як протеази та їнші, с залоз всередині трубчастого листа. Деякі види Sarracenia також залежать від симбіотичних бактерій та інших мікроорганізмів, присутніх у рідині, які допомагають розкладати тіло комахи.
Розкладання тіла комахи: Травні ферменти та мікроорганізми спільно розкладають тканини комахи на простіші молекули. Це включає розкладання білків на амінокислоти, нуклеїнових кислот на нуклеотиди та інших макромолекул на засвоювані поживні речовини.
Поглинання: Поживні речовини, що вивільняються з перетравленої комахи, поглинаються через спеціалізовані залози у стінках глечика. Екзоскелети комах зазвичай не перетравлюються і протягом літа заповнюють трубку глечика. Цей процес допомагає рослині отримувати необхідні поживні речовини, особливо азот і фосфор, яких часто не вистачає в ґрунті, де ці рослини ростуть.

 

Цвітіння Сарраценії

Квітки одиночні, на довгому квітконосі, діаметром до 10 см, залежно від виду їх забарвлення може бути червоним, фіолетовим, пурпуровим або жовтуватим.

Для успішного росту та розвитку, цій хижій рослині потрібно не менше 6 годин прямого сонячного світла! Сарраценії не можна обертати навколо власної осі і переставляти з місця на місце щодо джерела світла! Необхідно поставити мітку на горщику.

 

 

 

Вирощування Сарраценії (Sarracenia) покроково:

Полив Сарраценії.
Полив рослини здійснюється лише у піддон (через низ). Вода для поливу повинна бути лише дистильованою (H20), або обернено-осмотичною (супер очищеною без мінералізації).
Воду з-під крана, кип'ячену, заморожену, із звичайного фільтра, кулера та інше – не можна використовувати в жодному разі – через це рослина загине. Дистильовану воду можна придбати на розлив в аптеках, де готують ліки самостійно. Також цю воду можна знайти в хімічних та медичних лабораторіях. Дистильована вода продається в автомагазинах, на автозаправках, але майте на увазі, що якість води у них дещо гірша за аптечну, тому по можливості намагайтеся використовувати аптечну.
Сарраценія - це болотна рослина, і вона не переносить пересихання ґрунту. Не бійтеся перелити рослину - вона це з радістю переживе. Бійтеся засушити рослину – посуху вона не перенесе.
Для поливу необхідно використовувати високі піддони, в які міститься велика кількість води. У літній період полив має бути інтенсивним. Рівень води у піддоні може досягати дві третини висоти горщика (рівня землі у вазоні). У прохолодну пору року – восени та навесні полив слід трохи скоротити, і наповнювати піддон на одну третину горщика. Взимку під час спокою – полив помірний у міру просихання земної грудки.
Іноді можна збризкувати листочки сарраценії зверху з пульверизатора дистильованою водою, зовсім небагато, щоб це не вважалося поливом зверху. Влітку допускається один раз на день, у прохолодну пору року – раз на 5 днів, але це не обов'язкова процедура.

Ґрунт для хижої рослини Сарраценія.
Торф: перліт (1:1 або 2:1); pH 3,0-4,0.
Субстрат має бути приготовлений на основі кислого верхового торфу з кислотністю 3,0-4,0 рН. Перліт перед приготуванням субстрату необхідно вимочувати в дистильованій воді протягом півтора-двох тижнів, зливаючи і замінюючи воду 3-4 рази на тиждень. Субстрат готується у співвідношенні 2:1 або 1:1 (кислий торф: перліт). Перліт дуже добре пропускає воду та повітря, так само не дає розвиватися плісняві. Якщо у Вас немає можливості приготувати такий субстрат самостійно, можете придбати його у нас. Також у субстрат можна додати сухий сфагнум. Сфагнум допоможе субстрату довше затримувати вологу і запобігатиме пересиханню, а ще він діє як антисептик, знезаражуючи ґрунт.

Вазон для Сарраценії.
Для вирощування сарраценій необхідно використовувати тільки пластиковий горщик або скляний вазон з отворами в денці, щоб вода могла легко циркулювати. Посадка рослини у керамічні, глиняні горщики заборонена. Основа субстрату для Сарраценії – верховий кислий торф. Кераміка, взаємодіючи з таким торфом, виділяє шкідливі солі, які дуже згубно впливають на рослину. Тому використовуйте лише пластикові або скляні горщики. Діаметр пластикового горщика від 9-11 см та більше. Дорослу Сарраценія потрібно вирощувати в горщиках великих діаметрів, т.к. коріння дуже розростається, і вона дає прикореневих діточок, в результаті може вирости дуже пишний кущ.

Освітлення Сарраценії.
Сарраценія дуже любить сонячне світло - пряме сонячне проміння. Чим більше яскравих прямих променів – тим красивіше фарбування. Тому горщик із квіткою слід ставити на південне вікно, південний балкон, з південного боку будинку. При нестачі світла рослина страждає, листи у Сарраценії можуть вирости дуже вузькі, кволі, деформовані, глечики можуть не сформуватися, т.к. воно буде виснажено від нестачі сонячної енергії. Чим більше сонячних променів падатиме на вашу рослину, тим краще буде для неї. Мінімально рослина на добу має отримувати 5-6 годин прямих сонячних променів та решта світлового дня - розсіяне яскраве світло. Але чим більше часу рослина знаходиться під прямим сонячним промінням – тим краще. Максимально – 16 годин яскравого світла. Якщо немає можливості вирощувати рослину з південного боку, можна досвічувати дуже яскравими лампами з потужністю мінімум 58 Вт - повний світловий день - 12-16 годин з лампою, 8 годин - ніч, без лампи. Хижі рослини не дуже люблять, коли їх крутять навколо осі, тому бажано на горщику зробити якусь позначку щодо сторони світла і намагатися завжди дотримуватись цього напрямку.

 

Годування Сарраценії.
Для будь-яких хижих рослин комахи – це добрива. Плотоядна Сарраценія - дуже ненажерлива рослина і може їсти стільки, скільки влізе комах у кожен лист-глечик. Щоб Сарраценія добре жила і розвивалася, їй необхідно з'їдати не так багато, всього 3-4 комах на рік. Якщо ж є бажання підгодовувати рослину, то Сарраценія можна годувати постійно. Перетравлюється видобуток зазвичай від 2-х днів до місяця. Дивлячись якого розміру та якої щільності комаха. Рослина з комахи висмоктує необхідні поживні речовини, а хітин залишається.

Вологість та температура повітря для Сарраценії.
Вологість 45-70%, як і більшості кімнатних рослин. Домашні умови утримання є прийнятними. Температура повітря влітку 25-35 °C, взимку +2...+7 °C. Потребує період спокою (зимівлі).

Зимівка Сарраценії.
Сарраценії необхідна зимівля (період спокою). Сарраценія – рослина помірного клімату, тому зміна сезонів закладена в неї природою. Без цього періоду спокою рослина буде слабкою і може загинути. Найкраще, щоб зимівля проходила в найкоротші сонячні дні (пізня осінь-зима). Так само можна орієнтуватися і по погоді – з настанням холодів можна готуватися до зимівлі. До цього моменту всі ці рослини можуть чудово жити на свіжому повітрі весь сезон (на вулиці у дворі, на балконі, на вікні). Коли температура падає до +7...+5, а вночі можуть траплятися навіть легкі заморозки на ґрунті – отже, час на зимівлю. Зазвичай, це листопад. Перед тим як помістити рослину в льох або холодильник слід обрізати листи-латаття на відстані 2 - 3 см від різоми, після цього рослина обробляємо фунгіцидом, щоб не утворювалася цвіль. Якщо рослина поміщається на зимівлю разом із глечиками, то всі старі глеки можна буде зрізати навесні – після зимівлі. Не потрібно шкодувати листочки і залишати їх не обрізаними, тому що особливої ​​краси на наступний рік Ви від них не дочекаєтесь і в будь-якому випадку з початком нового вегетаційного періоду, з настанням весни та тепла рослина випустить багато нових листків. Для обробки дуже добре підходить "Фітоспорин М паста" або "Фундазол". Для цього достатньо збризкати інтенсивно рослину з пульверизатора. Горщик з рослиною без піддону можна запакувати в поліетиленовий пакет, зип-пакет або пластиковий судочок, необхідно залишити або зробити невеликі отвори, щоб трохи надходив кисень. Приблизно раз на 2 тижні потрібно перевіряти стан ґрунту на вологість і відсутність цвілі. Субстрат у горщику має бути трохи вологий. У жодному разі не пересихати. Якщо вологи стає обмаль - трохи підлити воду зверху прямо під корінь. На зимівлю можна рослини поміщати в холодильник, у льох, підвал, на засклений балкон тощо. Головна умова зимівлі – знижена температура в межах від +2 до +7 градусів. Більш високі температури не підходять, тому що при високих температурах рослини не сповільнюється вегетація і воно повноцінно не відпочиває. У холодильнику зазвичай стабільно +5, тому це ідеальна температура. Висвітлення в період зимівлі для Сарраценії не потрібне зовсім. Найважливіше у рослини – це здоров'я різоми (кореневища). Як тільки вона потрапить у тепло та на гарне освітлення, то почне розпускати нові глеки.
Термін зимівлі діточки – 2 місяці, підлітка – 3 місяці, доросла рослина зимує 3,5 – 4 місяці.
Вихід із зимівлі - як тільки рослини пробули необхідний період у спокої, дістаємо їх у тепло, ставимо в піддон з водою на яскраве світло, і продовжуємо доглядати у звичайному режимі.
Виняток із правил Sarracenia Psittacina – їй зимівля не потрібна.

 

Пересадка Сарраценії.
Хижа рослина необхідно пересаджувати щорічно. Найзручніше це робити відразу після періоду спокою. Пересадка необхідна у тому, щоб оновити грунт, оскільки згодом вона втрачає кислотність. Якщо рослина вже виросла зі свого горщика, потрібно збільшити розмір горщика. Якщо за минулий рік рослина дала діточок, можна їх відсадити в окремі горщики.

Цвітіння Сарраценії.
Весна доросла Сарраценія цвіте. Квіти у Сарраценії поодинокі, на довгому квітконосі, діаметром до 10 см, залежно від виду їх забарвлення може бути червоним, фіолетовим, пурпуровим або жовтуватим. Цвітіння відбирає занадто багато сил, тому, іноді доросла ризома може навесні насамперед випустити квітконос, і якщо його відразу не зрізати, то це буде пригальмовувати формування нових глечиків.

Захворювання у Сарраценії.
Саррацения постійно перебуває у вологому середовищі, тому схильна до захворювання різними видами гнил і грибків.
Засоби для обробки рослини від паразитів та захворювань:
- Фітоспорин М паста – біофунгіцид для захисту рослин від грибкових та бактеріальних хвороб.
- Фундазол – фунгіцид та протруйник з широким спектром дії проти великої кількості грибкових хвороб.
- Актора – інсектицид кишково-контактної дії. Дуже ефективний від дрібних комах, що оселилися у субстраті.

Якщо вирощувати Сарраценію (Sarracenia) відповідно до вищеперелічених умов, то у Вас будуть міцні здорові рослини, які Вас радуватимуть довгі роки. При правильному догляді Sarracenia мешкає 20-30 років і за цей час неодноразово розмножується.
 

Вирощування Сарраценії із  насіння

Насіння рослин дуже дрібне і необхідна особлива обережність при роботі з ними.   
Насіння Сарраценії (Sarracenia) вимагає холодної стратифікації протягом 4-6 тижнів (температура +2 ° ... + 7 ° С).
Насіння розміщують на ватному диску або серветці змоченої в розчині фунгіциду, поміщають у закриту ємність або зип-пакет, щільно закривають, так щоб вологість була максимально висока і насіння знаходилося у вологому середовищі. Поміщають в холодильник і стежать, щоб не з'явилося плісняви, періодично додають слабкий розчин фунгіциду, або можна збризкувати ємність з пульверизатора, для профілактики від пліснявих грибків. За цей період насіння зовні не змінюється, не проростає і не набухає.
Після закінчення стратифікації насіння необхідно розмістити на поверхню субстрату в міні-теплиці, попередньо пролитим фунгіцидом. Насіння зверху не закопувати. Закрити міні-теплицю кришкою і поставити в піддон з дистильованою водою на південне підвіконня або під фітолампу (мінімум 36 Ватт) на 14-16 годин/день. Проростають при температурі 20-25 ° C, при високій вологості повітря та хорошому освітленні за 4 - 6 тижнів, проростання може затягтися до декількох місяців. Поливати потрібно лише у піддон. Рослини болотяні, тому необхідно, щоб у піддоні завжди було небагато води приблизно 1 -1,5см. Після того, як сходи досягли розміру 1-2 см, їх необхідно пересадити в окремі горщики. Для пересадки можна використовувати пінцет та зубочистку.

Посадка та пересадка хижої рослини Сарраценія

1. Субстрат ретельно намочити дистильованою водою.
2. Помістити змочений субстрат у пластиковий горщик, наповнивши його до країв, доверху. Втрамбувати субстрат дуже щільно не потрібно.
3. Зробити у центрі глибокий отвір.
4. Розрізати та зняти з рослини упаковку, зняти серветку з кореневої системи.
Якщо Ви робите пересадку рослини з горщика або міні-теплиці - пінцетом, розпушивши субстрат, дбайливо дістати рослину з кореневою системою. Обережно, коріння тонке та довге.
5. У зроблений отвір у субстраті акуратно опускаємо всю кореневу систему та різому рослини в центрі горщика. Дуже важливо, щоб ризома рослини була заглиблена, але верхня частина ризоми може трохи виглядати з субстрату. Намагайтеся якнайменше торкатися руками до кореня рослини. Для цього дуже зручно користуватися пінцетом або медичними рукавичками.
6. Закопати отвір, що залишився, біля кореневої і різоми. Підгортати рослину не треба. Субстрат повинен розташовуватися горизонтально до краю горщика.
7. Посаджений горщик з рослиною поставити в глибокий піддон. Налити дистильованої води у піддон на 2/3 горщика.
8. Влітку після посадки рослину поставити під розсіяне освітлення на 3-4 дні. Після цього часу рослину поставити на яскраве сонячне світло. Восени, навесні та взимку, коли сонце не сильно пекуче, після посадки, рослину відразу поставити на яскраве світло.

 

До сімейства сарраценієвих належать також хижі рослини дарлінгтонія та геліамфора.