Dionaea muscipula Венерина Мухоловка в УкраїніВенерина мухоловка (лат. Dionaea muscipula) — вид хижих рослин з монотипного роду Діонея родини Росянкові (Droseraceae).

Зростає у вологому помірному кліматі на Атлантичному узбережжі США (штати Флорида, Північна та Південна Кароліна, Нью-Джерсі). Період цвітіння: з травня по липень.

Це єдиний вид у роді. Діонея — багаторічна трав'яниста комахоїдна рослина з коротким підземним стеблом. Стебло — цибулиноподібний ризом. Цвіте білими ніжними квітками, зібраними у суцвіття на високому квітконосі. Для отримання насіння квіти необхідно запилювати вручну. Листя розміром від трьох до семи сантиметрів, але у сортових великорослих Діоней вони бувають більшими, а у мініатюрних — ще меншими. Також розмір змінюється залежно від пори року. Росте у ґрунтах з нестачею азоту, таких як сфагнові болота. Нестача азоту є причиною появи пасток: комахи служать джерелом азоту, необхідного для синтезу білків. Венерина мухоловка — член нечисленної групи рослин, здатних до швидких рухів, до таких також належить Мімоза Сором'язлива.

Листя видовжені, на кінці утворена пастка, яка складається з двох стулок, по краях яких розташовані зубчики. На внутрішній поверхні стулок розташовані чутливі волоски, які реагують на дотики та дають команду до змикання пастки. Після закриття пастки комаха намагається вибратися і продовжує стимулювати чутливі волоски, посилаючи сигнали, що всередині пастки спіймана жертва, і тому починають виділятися травні ферменти, починається процес травлення, який може тривати від кількох днів до кількох тижнів, залежно від розміру комахи. Кожна пастка спрацьовує кілька разів (приблизно 4-7 разів), а потім відмирає.

Перед зимою, в прохолоді, Венерина мухоловка впадає в період спокою, припиняє свій ріст, вона поступово зменшується у розмірі, створюється враження, що вона гине або завмерла. Але ви завжди повинні бачити зелену серцевину, це значить вона жива і спить. Засохлі листочки можна видаляти і обережно поливати рослину, навесні вона знову піде в ріст.

Назва Венериної Мухоловки на Українській мові

Венерину Мухоловку в Україні називають Діонея, Хижа Рослина, Комахоїдна Рослина, М'ясоїдна рослина, Рослина-хижак, Мишоловка, Діонея Мусципула і звичайно - Венерина Мухоловка. Іноді плутають назву і називають Росянка, Росичка або Венерін черевичок.

 

Вирощування Венериної Мухоловки Діонеї крок за кроком (Dionaea muscipula):

Полив Венериної Мухоловки, Діонеї

Полив рослини здійснюється лише в піддон (через низ). Вода для поливу повинна бути виключно дистильованою (H20), або зворотноосмотичною (супер очищеною без мінералізації).

Воду з-під крана, кип'ячену, заморожену, з звичайного фільтра, кулера та інше - неможна використовувати жодним чином - через це рослина загине.

Дистильовану воду можна придбати на розлив в аптеках, де виготовляють ліки самостійно. Так само цю воду можна знайти в хімічних та медичних лабораторіях. Дистильована вода продається в автомагазинах, на автозаправках, але майте на увазі, що якість води у них дещо гірша аптечної, тому за можливості старайтеся використовувати аптечну. Не плутайте аптечну воду на розлив та в ампулах. Вам не потрібна вода в ампулах, вам потрібна на розлив.

Венерина Мухоловка - це болотна рослина, і вона не переносить пересихання ґрунту. Не бійтеся перелити рослину - вона це з радістю переживе. Бійтеся засушити рослину - засуху вона не перенесе.

Для поливу необхідно використовувати високі піддони, в які поміщається велика кількість води. Влітку полив повинен бути інтенсивним. Рівень води в піддоні може досягати дві третини висоти горщика (рівня землі в горщику). В прохолодний період року – осінь та весна - полив слід трохи скоротити, і наповнювати піддон на одну третину горщика. По мірі зниження рівня води - доливати знову. Взимку під час періоду спокою – полив помірний по мірі просихання земляного кома. Не допускати висихання в жодному разі.

Іноді можна збризкувати листочки Діонеї зверху з пульверизатора дистильованою водою, дуже трохи, щоб це не вважалося поливом зверху. Влітку дозволяється один раз на день, в прохолодний період року – раз на 5 днів, але це абсолютно необов'язкова процедура.

Ґрунт для Венериної Мухоловки, Діонеї

Субстрат повинен бути приготований на основі кислого верхового торфу з кислотністю 3,0-4,0 pH. Перліт, перед підготовкою субстрату, необхідно вимочувати в дистильованій воді протягом півтора-двох тижнів, виливаючи і замінюючи воду 3-4 рази на тиждень. Субстрат готується в співвідношенні 2:1 або 1:1 (кислий торф:перліт). Перліт дуже добре пропускає воду і повітря, також не дозволяє розвиватися плісняві. Якщо у Вас немає можливості підготувати такий субстрат самостійно, то можете придбати його у нас. Також в субстрат можна додати сухий сфагнум. Сфагнум допоможе субстрату тривалий час утримувати вологу і буде запобігати пересиханню, а ще він діє як антисептик, дезінфікуючи ґрунт.

Горщик для Венериної Мухоловки, Діонеї

Для вирощування Діонеї необхідно використовувати лише пластиковий горщик або скляний вазон з отворами у днищі, щоб вода могла легко циркулювати. Посадка рослини в керамічні, глиняні горщики заборонена. Основа субстрату для Діонеї - верховий кислий торф. Кераміка взаємодіє з таким торфом і виділяє шкідливі солі, які дуже шкідливо впливають на рослину. Тому використовуйте лише пластикові або скляні горщики. Діаметр пластикового горщика 8-12 см. Дуже великі горщики не потрібні, так як коренева система Dionaea muscipula не велика. Корінням рослина лише п'є, усе живлення отримує через листя. Діаметр скляного вазону для флораріума обмежується лише розмірами рослини і вашою фантазією.

Освітлення Венериної Мухоловки, Діонеї

Dionaea muscipula дуже любить сонячне світло. Тому горщик з квіткою слід ставити на південне вікно, південний балкон, з південної сторони будинку. Влітку, коли сонце стає дуже інтенсивним, можна зробити для рослини розсіяне освітлення, тобто використовувати сітчастий матеріал, щоб сонячні промені розсікалися. Для цього можна використовувати легкі затінюючі сітки, марлю, москітну сітку та інше, інакше з незвички у рослини можуть бути опіки, але вона поступово сама адаптується до сонячних променів, стане міцною і в другій половині літа ці сітки можна прибрати. При недостатку світла листя у Діонеї можуть надмірно витягуватися, і в кінцевому результаті Мухоловка може припинити ростити хлопушки, виснажиться і загине. Допустимі розсіяні сонячні промені, але не затінення. Рослина в добу повинна отримувати мінімум 4-5 годин прямих сонячних променів, а решта світлового дня - розсіяне яскраве світло. Але чим більше часу рослина буде стояти під прямими сонячними променями - тим краще.

Якщо немає можливості вирощувати рослину з Південної сторони, то можна додатково освітлювати дуже яскравими лампами, денним світлом або флорою, з потужністю мінімум 3500 люмен - повний світловий день - 12-16 годин з лампою, 8 годин - ніч, без лампи.

Хижі рослини не дуже люблять, коли їх обертають навколо осі, тому бажано на горщику зробити якусь позначку щодо боку світла і завжди намагатися дотримуватися цього напрямку.

Годування хижої Венериної Мухоловки, Діонеї

Для будь-яких хижих рослин комахи - це добрива. Щоб Венерина Мухоловка добре жила і розвивалась, їй необхідно з'їдати не так багато, мінімум 3-4 комахи на рік. Якщо ж є бажання підгодовувати рослину, то треба пам'ятати, що її не можна перекармлювати, оскільки вона може перенасититися добривами з з'їдених комах. Годувати її можна лише живими комахами. Комаха повинна рухатися, стимулюючи сенсори всередині хлопушки. Тільки в такому випадку рослина виробить фермент, який витягне з комахи всі корисні речовини. Ні в якому разі не можна годувати м'ясом, творогом і т.д., від цього рослина загине. Годувати Венерину мухоловку треба не частіше, ніж 1 раз на 1-3 тижні - всього лише одна комаха в одну пастку! Якщо рослина самостійно спіймала комаху, порушуючи графік годування, то добичу не потрібно забирати. Перетравлюється здобич зазвичай від 2-х днів до місяця, залежно від розміру і щільності комахи. Рослина висмоктує з комахи необхідні поживні речовини, а хітин та екзоскелети залишаються. Після того як рослина витягла все корисне з здобичі, пастка відкривається, і в ній залишаються лише оболонки від комахи. Якщо комаха дуже велика і повністю не помістилася в хлопушку або в момент поїдання була дуже висока температура повітря, то ця хлопушка може потемніти, але хвилюватися не варто, рослина все одно встигне отримати поживні речовини та відростить багато нових хлопушок.

Вологість і температура повітря для Венерини Мухоловки, Діонеї

Вологість 45-70%, як і для більшості кімнатних рослин. Умови утримання вдома прийнятні. Температура повітря влітку 25-35 °C, взимку +2...+7 °C. Потребує періоду спокою (зимування).

Зимівля Венериної Мухоловки, Діонеї, період спокою

Dionaea muscipula потребує зимівлі (період спокою). Діонея - рослина помірного клімату, тому зміна сезонів вбудована в неї природою. Без цього періоду спокою рослина буде слабкою і може загинути. Найкраще, щоб зимівля відбувалася в найкоротші сонячні дні (пізня осінь-зима). Також можна орієнтуватися і за погодою - з настанням холодів можна готуватися до зимівлі. До цього моменту всі ці рослини можуть чудово жити на відкритому повітрі протягом всього сезону (на вулиці, в дворі, на балконі, на вікні). Коли температура падає до +7...+5, це означає, що пора на зимівлю. Зазвичай це листопад. На зимівлю рослини можна поміщати в підвал, на застеклений балкон, в холодильник, на веранду і т.д. Головна умова зимівлі - знижена температура в межах від +2 до +7 градусів. Вищі температури не підходять, оскільки при високих температурах у рослини не сповільнюється вегетація і вона не відпочиває повноцінно.

Для зимівлі в холодильнику рослину обробляємо фунгіцидом, щоб не утворювалась пліснява - дуже добре підходить «Фундазол». Для цього достатньо збризкати інтенсивно рослину і ґрунт з пульверизатора. Горщик з рослиною, без піддону, можна упаковати в поліетиленовий пакет, зип-пакет або в пластиковий контейнер, необхідно залишити або зробити невеликі отвори, щоб трохи надходив кисень. Приблизно раз на 1-2 тижні потрібно перевіряти стан вологості ґрунту та відсутність плісняви. В холодильнику зазвичай стабільно +5, так що це ідеальна температура. Зимою субстрат в горщику повинен бути трохи вологим. Ні в якому разі не може пересихати. Якщо вологи стає замало - трохи підлити водички зверху під корінь.

Для зимівлі на балконі, на веранді та інших подібних місцях, Венерина Мухолівка повинна стояти в піддоні з невеликою кількістю води. Головна умова зимівлі у таких місцях – це правильна температура +2 + 7°C. У зимовий період полив Діонеї скорочується. Волога та знижена температура може провокувати появу плісняви, обов'язково стежте за рослиною та при необхідності обробляйте фунгіцидом.

Освітлення в період зимівлі для Діонеї не потрібне зовсім, за умови, якщо температура нижче +7 °C. Протягом періоду спокою Діонея може втратити всі свої розкриті листочки - це не страшно. Найважливіше у рослини - це міцне здоров'я ризоми (луковички). Як тільки вона потрапить в тепло і на добре освітлення, то почне випускати нові хлопушки-пастки.

Тривалість зимівлі рослини-дитинки - 1,5-4 місяці, підлітка - 2,5-4 місяці, доросла рослина зимує 3-4 місяці.

Вихід із зимівлі. Як тільки рослина пробула необхідний період у спокою, поставити її у тепло, в піддон з водою на яскраве світло, і продовжити доглядати в звичайному режимі.

Пересадка Венериної Мухоловки, Діонеї

Хижу рослину необхідно пересаджувати раз на рік. Найзручніше це робити безпосередньо після періоду спокою. Пересадка потрібна для того, щоб оновити ґрунт з необхідною кислотністю, оскільки з часом відбувається розкислення ґрунту. Якщо протягом минулого року рослина дала дитинчат, то їх можна відсадити в окремі горщики.

Цвітіння Венерини Мухоловки, Діонеї

У перший рік цвітіння потрібно обов'язково відрізати квітконос(квітконоси), коли він тільки починає рости. Перше цвітіння відбирає занадто багато сил у молодої рослини, і вона може загинути. Нехай рослина максимально окріпне, відростить більшу ризому, і на наступний рік цвітіння вже буде не таке виснажливе для Діонеї. На наступний рік квітконос можна буде залишити, але тоді у васКвітконоси Діонеї рослина буде не дуже великою, оскільки цвітіння і формування насіння забирає від неї багато енергії. Якщо квітконос відрізати, то рослина буде потужною з великими листками-пастками.

Заміна листя у Венериної мухоловки, Діонеї

У Діонеї відбувається постійна зміна листя. Старе листя знизу відмирає, а з центру виростає нове. Також відмирає листя, яке використало свій запас захлопувань. Кожен лист-хлопушка спрацьовує 4-7 разів, після чого відмирає. Тому не варто змушувати рослину захлопувати пастки для забави. Коли листя відмирає, воно чорніє і висихає. Не обов'язково їх зрізати, але можна це робити, щоб рослина виглядала більш естетично. Корисно знати, що виривати почорніле листя не можна, оскільки листок може відірватися з частиною ризоми та кореневища, що пошкодить його і воно не буде давати діток. Почорніле листя необхідно саме зрізати, залишаючи до ~0,5 см від початку росту.

Колір здорового листа у Dionaea muscipula може варіюватися від повністю зеленого до почервоніння "ротика" у пастки. Це залежить від пори року, освітлення, складу субстрату і температурного режиму, в деяких випадках від сорту діонеї. Температурний режим у цьому випадку - це коливання денних і нічних температур. Чим більші перепади температур, тим більша ймовірність почервоніння внутрішньої частини пастки.

Також є сортові Венерини Мухоловки у яких листя має повністю червоний або бордовий колір і для того, щоб такая Діонея мала бордовий відтінок їй необхідно мати досить сильне освітлення.

Захворювання Венериної мухоловки, діонеї

Діонея постійно знаходиться у вологому середовищі, тому схильна до захворювань різними видами гнилей та грибків.

Засоби для обробки Венериної Мухоловки, Діонеї від паразитів і захворювань:

  • Фітоспорин М паста - біофунгіцид для захисту рослин від грибкових і бактеріальних хвороб.
  • Фундазол - фунгіцид і протруйник з широким спектром дії проти великої кількості грибкових хвороб.
  • Актара - інсектицид кишково-контактної дії. Дуже ефективний від дрібних комах, які оселилися в субстраті.
  • Олія Німу - м'який екологічний фунгіцид та інсектицид
  • Вертімек – інсектоакарицид від кліщів, трипсів та мінуючих шкідників.

Якщо вирощувати Венерину мухоловку (Dionaea muscipula) відповідно до вищезазначених умов, то у вас будуть міцні здорові рослини, які будуть радувати вас багато років. При правильному догляді Dionaea muscipula живе 20-30 років і за цей час багаторазово розмножується.

Методи розмноження Венериної Мухоловки, Діонеї

  1. Поділ куща, коли материнська рослина створила дитинку:

    • Найкращий час для поділу рослин — рання весна.
    • Відокремте дочірні рослини з корінням від материнської рослини та пересадіть їх в окремі горщики.
    • Це найефективніший метод розмноження. Так рослини виходять міцні та зберігають свої сортові особливості.
  2. Листові живці:

    • Обов'язково продезіфенціруйте ніж.
    • Зріжте листок біля основи.
    • Помістіть листок у вологий субстрат (або сфагнум) та підтримуйте високу вологість до появи новоЇ рослини.
  3. Вирощування з насіння:

    • Насіння потрібно стратифікувати, тримаючи їх у вологому середовищі при низькій температурі протягом 3-4 тижнів.
    • Після стратифікації посійте насіння на вологий субстрат, не закопуйте, і підтримуйте рівень вологості до проростання.

 

Як садити Венерину Мухоловку схема

Посадка, пересадка Венериної Мухоловки, Діонеї

  • Субстрат ретельно зволожити дистильованою водою або розчином фунгіциду на основі дистильованої води.
  • Помістити зволожений субстрат у пластиковий горщик, наповнив його до самих країв, доверху. Утрамбовувати субстрат дуже щільно не потрібно.
  • Зробити в центрі глибокий отвір.
  • При пересадці рослини з горщика або з міні-теплиці - пінцетом, розпушивши субстрат, обережно дістати рослинку з корінням. Обережно, коріння тонке та довге.
  • У зроблений отвір у субстраті акуратно опускаємо всю кореневу систему та ризому рослини (цибулинку, світлу частину) в центрі горщика. Дуже важливо, щоб ризома рослини була добре заглиблена. Намагайтеся як найменше торкатися коріння рослини руками. Для цих цілей дуже зручно користуватися пінцетом або медичними рукавичками.
  • Засипте отвір, що залишився біля коріння та ризоми. Окучувати рослину не потрібно. Субстрат повинен розташовуватися горизонтально до самого краю горщика.
  • Якщо рослина під час пересадки забруднилася в субстраті, обприскайте її зверху дистильованою водою.
  • Посаджений горщик з рослиною поставити в глибокий піддон. Налити дистильованої води в піддон 4-6 см.
  • Влітку, після посадки/пересадки, рослину поставити під розсіяне освітлення на 4-5 днів. По закінченню цього часу рослину поставити на яскраве сонячне світло. Восени, навесні та взимку, коли сонце не сильно палюче, після посадки, рослину одразу поставити на яскраве світло.

Вирощування Венериної Мухоловки із насіння.


Насіння рослин дуже дрібне і необхідна особлива обережність при роботі з ними.

Стратифікація

Насіння Венериної Мухоловки ( Dionaea Muscipula ) вимагають холодної стратифікації протягом 4-6 тижнів (температура +2 ° ... +7 ° С). Насіння розміщують на ватному диску або серветці змоченої в слабкому розчині фунгіциду в дистильованій воді, поміщають у закритий контейнер або зип -пакет, щільно закривають, так щоб вологість була максимально висока і насіння знаходилося у вологому середовищі. Поміщають в холодильник і стежать, щоб не з'явилося плісняви, періодично додають слабкий розчин фунгіциду в разі необхідності. За цей період насіння зовні не змінюється, не проростає і не набухає. Також, перед початком всього, ваш контейнер теж можна збризкувати з пульверизатора фунгіцидом, для профілактики від пліснявих грибків.

Субстрат

Субстрат має бути приготовлений на основі кислого верхового торфу з кислотністю 3,0-4,0 рН  та з агроперліту, співвідношенні 2:1 або 1:1 ( кислий торф : агроперліт ). Агроперліт перед приготуванням субстрату необхідно вимочувати в дистильованій воді протягом півтора-двох тижнів, зливаючи і замінюючи воду 3-4 рази на тиждень. Перліт дуже добре пропускає воду та повітря, так само не дає розвиватися плісняві. Якщо у Вас немає можливості приготувати такий субстрат самостійно, можете придбати його у нас. Також до субстрату можна додати сухий сфагнум. Сфагнум допоможе субстрату довше утримувати вологу і запобігатиме пересиханню, а ще він діє як антисептик, знезаражуючи ґрунт.

Посів

Після закінчення стратифікації насіння необхідно розмістити на поверхню субстрату в міні-теплиці , попередньо пролитим фунгіцидом. Візьміть міні-тепличку, намочіть субстрат дистильованою водою чи розчином фунгіциду і помістіть його в нижню частину теплички. Обережно розмістіть насіння на поверхні землі на відстані ~1-2см один від одного. Насіння зверху не закопувати. Закрити міні-теплицю кришкою і поставити в піддон з дистильованою водою на східне, південне або західне підвіконня, або під фітолампу (мінімум 3500 люмен) на 14-16 годин/день. Діонеї проростають при температурі 20-25 ° C, при високій вологості повітря та хорошому освітленні за 4 - 6 тижнів, проростання може затягтися до декількох місяців.
Поливати потрібно лише у піддон. Рослини болотяні, тому необхідно, щоб у піддоні завжди було небагато води приблизно 1 - 1,5см.
Після того, як сходи досягли розміру 1-2 см, їх необхідно пересадити в окремі горщики. Для пересадки можна використовувати пінцет та зубочистку.
 
Тепер Ви знаєте секрет як із насіння виростити Венерину Мухоловку (Діонею).

Венерина Мухоловка з насінняВенерина Мухоловка з насінняВенерина Мухоловка з насіння

© Всі права захищені